niedziela, 21 czerwca 2015

[NekoApps #1] Neko Atsume - kolekcjonujemy kotki!


Koty. Dużo kotów. Jak najwięcej kotów w mojej kolekcji!

Neko Atsume

 Oto, proszę państwa, japońska gra na telefony komórkowe, która skradła serca nie tylko Japończykom. Jej nazwę można przetłumaczyć na "zbieranie kotów". A na czym to polega? Masz ogródek w którym wystawiasz jedzenie i zabawki dla kotów, które go odwiedzają i którym możesz robić zdjęcia. I to ogólnie tyle. Nie brzmi na coś wciągającego, co? A jednak wciąga strasznie!

 Jest konkretna liczba kotów, które możesz "poznać" oraz zaopatrzyć się w dorodną kolekcję ich zdjęć w różnych pozach i podczas zabawy różnymi zabawkami. Jednak co do zabawek, nie ma tak łatwo. Jak to przystało na gry na komórki, mam tu walutę, a nawet dwie, za które kupujemy zabawki oraz lepsze jedzenie, przyciągające więcej kotów. Te, za zabawę w naszym ogrodzie, odwdzięczają się pieniążkami, a dokładniej rybkami. Za nie kupujemy więcej zabawek, rozszerzamy swój teren i zbieramy więcej kotków!

 Gra jest po japońsku, jednak jest na tyle banalna, że łatwo połapać się co i jak. No i jak wspominałam, strasznie wciąga. Polega właściwie na wchodzeniu co jakiś czas, by sprawdzić, czy nie przyszły jakieś nowe kotki i czy nie skończyło się jedzenie, które trzeba uzupełnić, jednak jest strasznie urocza ^_^ Na pewno polubią ją miłośnicy kotów, a także ludzie, którzy lubią kolekcjonować rzeczy.

Ściągnij Neko Atsume:
https://itunes.apple.com/us/app/nekoatsume/id923917775?mt=8&ign-mpt=uo%3D6     https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.co.hit_point.nekoatsume&hl=en
(użytkowników Windows Phone nikt nie lubi)


Co by wam było się łatwiej połapać, pomyślałam, że zrobię mały przewodnik po grze.

Przyjrzyjmy się, co jest w menu:

Neko Atsume


Pierwsza pozycja

Neko Atsume

KOTY
otwiera podmenu:

Neko AtsumeNeko Atsume

 NOTES
 W nim znajdziemy spis wszystkich kotków - ich imiona, wybrane zdjęcia (o tym później) oraz daty ostatnich wizyt. Po wybraniu konkretnego kotka, znajdziemy więcej informacji.
Neko AtsumeNeko Atsume


 Poza imieniem (które możemy zmienić poprzez "kliknięcie" na nie) i zdjęciem, znajdziemy tutaj, po lewej od góry: jego osobowość, siłę (silniejszy kot prawdopodobnie może przegonić innego z zabawki której chce użyć) oraz liczbę dotychczasowych odwiedzin; tuż poniżej zdjęcia opis umaszczenia, jeszcze niżej top3 jego ulubionych zabawek; po lewej na dole ikonę, którą przejdziemy do albumu kotka, a także jego skarb (o tych również później).

 
Neko Atsume

 ALBUM

 Tu oczywiście znajdują się zdjęcia wszystkich kotów. Do poszczególnych możemy wejść również wcześniej wspomnianą ikonką.

Neko AtsumeNeko Atsume

 Mamy po jednym albumie dla każdego kotka i jeden dodatkowy. Każdy mieści maksymalnie 18 zdjęć. Będąc w albumie możemy wybrać zdjęcie wyświetlane w notesie (best shot) poprzez dwukrotne zaznaczenie zdjęcia. Wybrane możemy również usuwać (ikonką z krzyżykiem) lub przenieść do innego albumu (ikonką po prawej).


Neko Atsume

SKARBY
 Kotki po jakimś czasie (jedne po kilku wizytach, inne kilkudziesięciu) zaprzyjaźniają się z nami i przynoszą nam w prezencie swoje skarby. Zebranie ich wszystkich to kolejne wyzwanie w grze ;)

Neko Atsume

Czwarta ikonka to "atrapa".

Dalej w głównym menu mamy:

Neko Atsume

ZAKUPY
 Tutaj możemy kupić jedzenie, wymienić walutę, no i zaopatrywać się kolejne zabawki, których jest całkiem sporo. Ponadto na samym końcu sklepu znajdziemy "rozszerzenie" naszego ogródka - do naszej dyspozycji zostanie dodany również kawałek domu, co oznacza więcej miejsca na zabawki, a co za tym idzie, większy zarobek.
 
Neko AtsumeNeko Atsume

JEDZENIE
 Zwykłą podstawową karmę mamy za darmo. Możemy ją uzupełniać (lub zmienić na inną) "klikając" na miskę w ogródku. Ta karma wystarcza na 8 godzin. W sklepie możemy dokupować również lepsze karmy, które, zależnie od swojej ceny, przyciągają więcej kotów. Karma za srebrne rybki wystarcza już na 6 godzin, a te za złote, jedynie na 3.

Neko Atsume

 Trzeba też być świadomym, że jeśli wystawimy kupowane jedzenie, w każdej chwili może przyjść Manzoku-san, gruby, biały kocur, który wyjada całą karmę z miski. Na szczęście jedynie tej z ogródka, do domu nigdy nie wchodzi.

ZABAWKI
 Mamy do wyboru masę zabawek o różnych cenach. Te za złote rybki zazwyczaj przynoszą większe dochody. Zabawki są oznaczone dwiema ikonkami: niebieskim "S" i czerwonym "L". Te oznaczone eską są małe, mieszczą się na jednym miejscu. Te drugie zajmują już dwa specjalne miejsca. Standardowo możemy umieścić jedną taką zabawkę, zaś po rozszerzeniu ogródka, dwie. Ponadto korzystać z nich mogą co najmniej dwa koty jednocześnie, więc nie marnujemy dwóch miejsc na zabawkę dla jednego kota.
 Zabawki które już kupiliśmy oznaczone są czerwonym znaczkiem.
 Trzeba też wspomnieć, że różne koty lubią różne zabawki - do jednej zabawki nie przyjdzie każdy kot. Są też koty specjalne, które przychodzą tylko i wyłącznie do jednej/dwóch zabawek.

Neko Atsume

WYPOSAŻENIE
 Tutaj znajduje się oczywiście wszystko co posiadamy. Możemy przejrzeć ile jakiego jedzenia aktualnie mamy, oraz wybrać zabawki do umieszczenia w ogrodzie - wystarczy najpierw wybrać zabawkę, a następnie miejsce. Zabawki już tam się znajdujące są oznaczone. Poprzez wybranie ich, możemy usunąć je z ogrodu.

Neko Atsume

Neko Atsume

FOTOGRAFOWANIE
 Bardzo ważna część gry - zdjęcia ;P Po wybraniu tej opcji przechodzimy do ogrodu, gdzie przy każdym kocie pojawią się czerwone ramki. Po wybraniu danego kotka, pojawia się kadr, który możemy jeszcze odpowiednio umiejscowić. Po "tapnięciu" wykonamy zdjęcie kotka, które powędruje do jego albumu. Zamiast wchodzić poprzez menu, możemy wejść do tego trybu również poprzez przytrzymanie na danym kocie.

Neko Atsume

 Na górze ekranu możemy także przełączyć tryb na zrobienie zdjęcia całego ekranu. Taki screen zapisze się nam na już poza grą, w pamięci komórki.

Neko Atsume

OGRÓD
 Tutaj obserwujemy odwiedzające nas kotki :3

Neko Atsume

Neko Atsume

RYBKI
 W tym miejscu możemy sprawdzić jakie kotki u nas były, ile rybek zostawiły oraz je "odebrać". Możemy zrobić to osobno, lub od wszystkich na raz, dużym przyciskiem na dole.

Neko Atsume

 Do tego miejsca nie trzeba wchodzić przez menu. Jeśli czekają na nas jakieś rybki, w ogrodzie wyświetla się dymek informujący nas o tym i będący jednocześnie skrótem.

Neko Atsume

Neko Atsume
  
USTAWIENIA
 Tutaj możemy zmienić głośność gry.

 
Neko Atsume

 NEWSY
  Tu znajdziemy link do oceny gry, zatweetowania, kilka reklam innych gier oraz... na drewnianym znaku wyświetla się nam hasło, dzięki któremu możemy dostać troszkę dodatkowych rybek (o tym za chwilę).

Neko Atsume

Neko Atsume

INNE
 Tu otwiera się kolejne podmenu:

Neko Atsume

Neko Atsume

POMOC
Tu chyba nie muszę nic wyjaśniać. Pomoc jest oczywiście niestety po japońsku.


Neko Atsume

INFO
 Tu na pierwszej pozycji mamy link, gdzie wklejamy nasze hasło. Jeśli nie mamy japońskiej klawiatury w telefonie, japońskie znaczki możemy np. narysować w Google Translatorze, skopiować je już jako tekst i wkleić w grze. Kwoty jakie otrzymujemy są różne, jednak niezbyt duże. Po uzbieraniu pięciu haseł dostajemy dodatkowy prezent - puszkę karmy.
 Poniżej jest tu jeszcze link do wysłania wiadomości do twórców oraz pytania i odpowiedzi.

Neko Atsume
PRZEBUDOWA
Jeśli kupiliśmy w sklepie rozszerzenie ogródka, tutaj możemy zakupić jego inny wygląd. Do wyboru mamy cztery. Po zakupie możemy je oczywiście dowolnie zmieniać.

Neko Atsume


 Oprócz tego wszystkiego warto jeszcze wiedzieć, że はい znaczy "tak", a いいえ znaczy "nie". To wszystko powinno wystarczyć, by móc cieszyć się grą :3 Bardziej rozbudowane poradniki, jednak po angielsku, znajdziecie tutaj i tutaj.

Jeśli jeszcze o czymś chcielibyście wiedzieć, piszcie!

9 komentarzy:

 1. Kiedyś będę mieć taki telefon, który pociągnie wszystkie te gry, a nie tylko jedną na raz XDD

  OdpowiedzUsuń
 2. Idę pousuwać coś z telefonu żeby zrobić na nią miejsce xd

  hime-ari.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie - już pobieram i gram! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ło mamusiu, to jest tak słodziutkie, że chcę to mieć *p*

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam ostatnio, że sporo osób na twitterze w to grało. hah Super sprawa z takim poradnikiem, bo pewnie wiele osób wahało się przed pobraniem, bo japoński. No i jak widzę powyżej, wiele osób o grze nie słyszało. xD Sama jeszcze nie pobrałam, ale może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam tę grę :D Jeszcze jest taka druga japońska "Kocia Wieża", która strasznie mnie wciągnęła :D Można się pojedynkować online z innymi :)

  BLOG

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety moja komórka umiera, więc na razie nie pogram ;;;. Jak będę miała nową komórkę to na pewno pogram! Uwielbiam kotki ♥.

  OdpowiedzUsuń
 9. I niech ktoś powie że gry nie uczą! Już znam 2 słowa po japońsku :P

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...