poniedziałek, 16 lutego 2015

[Animowe Refleksje #14] Haibane Renmei

 Sesja się skończyła, więc pora wrócić do życia ;ω; (i blogowania)

Haibane Renmei

 Haibane Renmei jest zdecydowanie specyficznym anime. Jest jednym z tych, które skupiają się głównie na bohaterach i ich uczuciach, za to nie ma tu co liczyć na zaskakujące zwroty akcji. Przez większość odcinków jedynie poznajemy postacie, ich osobowości, zajęcia, a także świat w którym żyją. Choć głównie te pierwsze, bo unikalny świat w którym dzieje się akcja anime przedstawia nam jedynie podstawy swojego funkcjonowania, a te pozostawiają całą masę pytań bez odpowiedzi. To dla mnie bardzo duży minus.

 Wracając do charakteru HR, przez sporą część wydaje się trochę sielankowe. Nie można jednak zapominać, że jest to przede wszystkim dramat. Wystarczy spojrzeć na samą jego ideę. Pojawiasz się nagle w jakimś dziwnym świecie, nic nie pamiętając i będąc jakąś dziwną istotą. Już samo to w sobie jest niezłym dramatem, a musisz jeszcze się do tego przystosować. Z tym (i nie tylko) zmaga się główna bohaterka. Z resztą nie ona jedyna.

 I to w sumie tyle o fabule. Ta posuwa się dość powoli i jak już wspominałam, miłośnicy akcji nie mają tu raczej czego szukać. Mogliby się zanudzić. Za to jeśli ktoś lubi coś spokojniejszego, koncentrującego się na psychice postaci, powinien polubić Haibane Renmei, bo, jakby nie było, to całkiem dobre anime. Warto w sumie od czasu do czasu coś takiego sobie obejrzeć, nawet jeśli nie jest się fanem tego rodzaju animacji.

 Jednak nie wspomniałam jeszcze o technicznej stronie. Muzyczna nie zwróciła na siebie mojej uwagi, a to znaczy, że nie jest zła, ani szczególnie dobra. Za to jeśli chodzi o stronę graficzną, HR ma już trochę lat, a więc i grafika jest trochę przestarzała. Mimo to, jak na tamte czasy, ma całkiem ładną kreskę. Warto też zwrócić uwagę na przygaszone kolory, które dobrze oddają charakter anime.

  Uogólniając, anime oglądało mi się naprawdę przyjemnie. Preferuję raczej coś żywszego, ale trzeba czasem zrobić sobie przerwę i obejrzeć coś innego, a Haibane Renmei zdecydowanie się do tego nadaje. Nie mogę jedynie wybaczyć mu tego, że tak mało dowiedzieliśmy się o przedstawionym w nim świecie xP Wolę gdy takie rzeczy się wyjaśniają. Ale to i tak anime godne polecenia. Może nie jest jakieś wybitne, ale zdecydowanie można nazwać go dobrym.

2 komentarze:

  1. Oglądałam to bardzo dawno temu i oprócz kolorów, w których utrzymana była seria nie pamiętam z niej nic X;D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...