czwartek, 21 sierpnia 2014

[Animowe Refleksje #9] Otaku no Video

A teraz cofnijmy się do 1991 roku!

Otaku no Video

 Otaku no Video, spośród jak dotąd opisywanych przeze mnie anime nie wyróżnia się tylko tym, że jest stare. Jest ono tak naprawdę pół anime - pół filmem dokumentalnym. O czym? To oczywiście zdradza jego tytuł.

 Anime, by za bardzo nie spoilerować, powiem tylko, że opowiada o młodym mężczyźnie, który przez przyjaciela z czasów liceum zostaje wciągnięty do świata otaku. Wraz z jego przygodami poznajemy zainteresowania i zachowania prawdziwych otaku, a także ich traktowanie ze strony "zwykłych" ludzi. Jednak nie tylko na tym skupia się anime. To również, co prawda nie jakoś strasznie porywająca, a nawet czasem przynudzająca, ale wciąż, ciekawa historia.

 Warto też wspomnieć o stronie technicznej. Jak na czasy w których owe anime powstało, jego kreska, animacja i grafika są naprawdę dobre. Oczywiście postacie mają te swoje charakterystyczne dla swojego okresu proporcje ciał itd. ale i tak ogląda się je całkiem przyjemnie.

 Ale, jak już wspominałam, to nie jest tylko anime. Co jakiś czas historia Kubo (bo tak nazywa się główny bohater) przerywana jest wywiadami z prawdziwymi, dorosłymi otaku. Ich osobowości są naprawdę różne. Mamy tu do czynienia zarówno z zupełnie normalnymi ludźmi, jak i z autentycznymi dewiantami. Spotykamy się również z różnego rodzaju hobby. W końcu w Japonii otaku to niekoniecznie fan anime i mangi. Dodatkowo prezentowane są nam dane statystyczne na różne tematy dotyczące otaku, jak na przykład o ich podejściu do cosplayu.

 Ponoć anime to jest luźno oparte na historii powstania studia Gainax. Ile w tym prawdy, nie wiem, ale jedno jest pewne. Możemy się z niego sporo dowiedzieć o japońskiej kulturze otaku. Jak się zachowują i jacy naprawdę są. Czy może raczej byli? Najważniejsze pytanie jakie trzeba tu sobie zadać to to, na ile to, co przedstawia Otaku no Video, jest aktualne. W końcu przez te 23 lata (dżizas, to anime jest starsze ode mnie ._.) ludzie i nasze społeczeństwo na pewno się zmieniło. Jacy teraz naprawdę są japońscy otaku? Jaką rolę odgrywają w społeczeństwie i jak są traktowani? Będąc tu, w Polsce, możemy się jedynie domyślać, swoje hipotezy opierając głównie na innych anime, w których w mniejszym czy większym stopniu przedstawiani są otaku. Ale Otaku no Video i tak polecam obejrzeć. A już na pewno jest to coś, co powinien obejrzeć każdy, kto uważa się za otaku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...